– pierwiastek chemiczny o liczbie atomowej 82. W powietrzu występuje w postaci aerozolu. Pochodzi głównie ze spalin samochodowych. Dodawany jest do benzyny jako środek przeciwstukowy. Jest silnie trujący. Średnie stężenie ołowiu w powietrzu wynosi od 1 do 3 µg/m³. W godzinach szczytu komunikacyjnego w miastach dochodzi do 25 – 30 µg/m³. Według Karty charakterystyki substancji chemicznej.
Zobacz także
NAPIĘCIE DOTYKOWE
– napięcie pojawiające się między częściami jednocześnie dostępnymi (przewodami lub częściami przewodzącymi, które mogą być dotknięte jednocześnie przez człowieka) w przypadku uszkodzenia izolacji. Przepływający przez człowieka prąd, zwany prądem rażenia, może spowodować skutki patofizjologiczne. Uważa się, że natężenie rażenia nie powinno być większe niż 15 mA (powyżej tej wartości staje się niebezpieczne dla człowieka).
HALONY
– fluoropochodne węglowodorów o silnym działaniu antykatalicznym, w przypadku gaszenia pożaru otaczają palące się przedmioty ciężkimi, niepalnymi gazami, zwłaszcza halonem 1301 (CBrF3) – najlepszy środek do gaszenia urządzeń komputerowych ponieważ nie wywołuje korozji sprzętu elektronicznego i nie niszczy taśm magnetycznych oraz dyskietek. Według E. Musiał, Zagrożenia pochodzące od urządzeń elektrycznych, Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa […]
CZYNNIKI MECHANICZNE
– to w szczególności ruchome, a głównie wirujące, części maszyn i innych urządzeń oraz narzędzia, poruszające się środki transportu, ostre, wystające lub spadające elementy, śliskie, nierówne powierzchnie, ograniczone przestrzenie (dojścia, przejścia, dostępy).