– odstęp w powietrzu, który zabezpiecza przed przeskokiem elektrycznym podczas prac pod napięciem. Zgodnie z terminologią ogólną jest to minimalny odstęp pomiędzy dwiema elektrodami, reprezentującymi dwie części pod napięciem lub części pod napięciem i części uziemione, wymagany w celu stwierdzenia, że znikome jest prawdopodobieństwo wystąpienia przeskoku elektrycznego pod wpływem ekstremalnych naprężeń elektrycznych odpowiadających przewidywanym warunkom pracy.
Zobacz także
NARZĘDZIA RĘCZNE O NAPĘDZIE ELEKTRYCZNYM (elektronarzędzia)
– narzędzia (maszyny, urządzenia) ręczne napędzane silnikiem elektrycznym, pneumatycznie lub magnetycznie, przeznaczone do wykonywania pracy mechanicznej. Skonstruowane w ten sposób, że silnik stanowi część składową narzędzia, które w łatwy sposób może być przeniesione na miejsce pracy i które podczas pracy jest trzymane w ręku lub podwieszone. Narzędzie może być wyposażone w wałek giętki, przy czym […]
LINIA ELEKTROENERGETYCZNA
– komplet przewodów wraz z akcesoriami przeznaczonych do przesyłania energii elektrycznej. Według PN-IEC 60050-826 Międzynarodowy słownik terminologiczny elektryki.
ŁUK ELEKTRYCZNY
– świecące wyładowanie pomiędzy dwiema elektrodami. Wyładowanie sprawia, że elektrody zaczynają się żarzyć. Wynikająca z tego jonizacja termiczna dostarcza nośników do utrzymywania dużego natężenia prądu pomiędzy elektrodami. Według A. Isaacsa Słownik fizyki, Prószyński i S-ka, 1999 r.