– zbiór informacji o niebezpiecznych właściwościach substancji lub preparatu chemicznego oraz zasad i zaleceń ich bezpiecznego stosowania. Jest przeznaczona przede wszystkim dla użytkowników prowadzących działalność zawodową w celu umożliwienia im podjęcia w miejscu pracy środków niezbędnych do zapewnienia bezpieczeństwa oraz ochrony zdrowia człowieka i środowiska. Niedopuszczalne jest stosowanie w działalności zawodowej substancji niebezpiecznych i preparatów niebezpiecznych bez posiadania karty charakterystyki. Według ustawy z 11 stycznia 2001 r. o substancjach i preparatach chemicznych. (tekst jedn.: Dz. U. z 2009 r. Nr 152, poz. 1222).
Zobacz także
HERC (Hz)
– jest jednostką główną częstotliwości w układzie SI i wyraża częstotliwość przebiegu okresowego, którego okres wynosi 1 sekundę. 1 Hz = 1 cykl/s; 1 KHz = 1000 Hz; 1 MHz = 1000 KHz. Według A. Isaacsa Słownik fizyki, Prószyński i S-ka, 1999 r.
CENTRALNY INSTYTUT OCHRONY PRACY (CIOP)
– akredytowana jednostka certyfikująca wyroby; podstawowym celem działalności CIOP jest opracowywanie nowych rozwiązań technicznych, organizacyjnych i systemowych w celu kształtowania warunków pracy zgodnych z wymaganiami bhp i ergonomii; utworzony w 1950 r., podlega ministrowi pracy. adres: ul. Czerniakowska 16, 00-701 Warszawa.
POMIESZCZENIA HIGIENICZNO-SANITARNE
– to szatnie, umywalnie, pomieszczenia z natryskami, ustępy, jadalnie z wyjątkiem stołówek, pomieszczenia do wypoczynku, pomieszczenia do ogrzewania się pracowników oraz pomieszczenia do prania, odkażania, suszenia i odpylania odzieży i obuwia roboczego oraz środków ochrony indywidualnej. Według rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i […]