– to dyscyplina naukowa zajmująca się dostosowaniem pracy do możliwości psychofizycznych człowieka. Ma na celu humanizowanie pracy poprzez taką organizację układu: człowiek-maszyna-warunki otoczenia, aby praca była wykonywana przy możliwie niskim koszcie biologicznym i najbardziej efektywnie, co uzyskuje się m.in. poprzez eliminację zagrożeń wypadkowych i źródeł chorób zawodowych. Ergonomia jest nauką interdyscyplinarną. Korzysta z dorobku takich nauk lub dziedzin naukowych jak: psychologia pracy, socjologia pracy, fizjologia pracy, higiena, medycyna pracy, organizacja pracy, antropometria i nauk technicznych, np. materiałoznawstwa, budowy maszyn. Twórcą pojęcia „ergonomia” (z gr. ergon – praca, nomos – zasada, prawo) jest Wojciech Jastrzębowski, (ur. 19.04.1799 r. w Gierwatach koło Przasnysza, zm. 30.12.1882 r. w Warszawie), który zdefiniował ergonomię jako naukę o używaniu nadanych człowiekowi (od Stwórcy) sił i zdolności. Przedmiotem badań jest wspomniany wyżej układ człowiek-maszyna-warunki materialnego otoczenia pracy oraz warunki pracy na stanowisku roboczym. Celem głównym jest polepszanie warunków pracy człowieka, które obejmuje dostosowanie warunków pracy do możliwości pracownika oraz właściwy dobór pracownika do danej pracy i jego edukację obejmującą specyfikę stanowiska.
Zobacz także
HOMOLOGACJA
– sankcja, zatwierdzenie, orzeczenie o zdatności sprzętu do użytku. Świadectwo homologacji jest równoważne z certyfikatem na znak bezpieczeństwa. Np. świadectwo homologacji typu pojazdu wydaje Minister Transportu.
WENTYLACJA NATURALNA
– czynnikiem wywołującym ruch powietrza jest różnica ciśnień spowodowana różnicą temperatur w budynku i na zewnątrz, różnicą wysokości między otworami doprowadzającymi powietrze świeże i odprowadzającego powietrze zużyte i energię wiatru. Wymiana powietrza w pomieszczeniu może zachodzić w wyniku: a) infiltracji – napływ powietrza do pomieszczenia w sposób niezorganizowany, przez porowatość murów i nieszczelności, głównie stolarki […]
URZĄDZENIE POWSZECHNEGO UŻYTKU
– urządzenia energetyczne przeznaczone na indywidualne potrzeby ludności lub używane w gospodarstwach domowych według: ROZPORZĄDZENIAMINISTRA ENERGII z dnia 28 sierpnia 2019 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy urządzeniach energetycznych.