– proces przystosowanie się organizmu żywego, w tym człowieka, do warunków środowiska, np. warunków klimatycznych w środowisku pracy (temperatura, wilgotność, ruch powietrza itp.).Według Ilustrowanego słownika technicznego dla wszystkich- H. Chmielewski, I. Baran, S. Skupiński, WNT, wyd. 3, Warszawa 1968.
Zobacz także
AKUSTYKA
– dział fizyki zajmujący się badaniem fal dźwiękowych; także właściwość pomieszczeń określająca zwłaszcza dobrą, prawidłową słyszalność dźwięków. Według Ilustrowanego słownika technicznego dla wszystkich- H. Chmielewski, I. Baran, S. Skupiński, WNT, wyd. 3, Warszawa 1968.
CZYNNIK UCIĄŻLIWY
– to czynnik, który nie stanowi zagrożenia dla życia lub zdrowia człowieka, ale utrudnia pracę lub przyczynia się w inny istotny sposób do obniżenia jego zdolności do wykonywania pracy lub innej działalności bądź wpływa na zmniejszenie wydajności. W zależności od poziomu oddziaływania lub innych warunków czynnik uciążliwy może stać się czynnikiem szkodliwym.
OCHRONNIKI SŁUCHU
– środek ochrony indywidualnej służący do ograniczenia narażenia pracownika na hałas w przypadku gdy mimo zastosowanych metod technicznych poziom natężenia hałasu przekracza dopuszczalne normatywy. Należą do nich: wkładki przeciwhałasowe, nauszniki przeciwhałasowe i specjalne typy ochronników słuchu jak np. hełmy przeciwhałasowe, ochronniki słuchu o regulowanym tłumieniu itp.).