– najprostszy węglowodór (C2H2), gaz palny, bezbarwny, łatwo rozpuszczalny w wodzie i acetonie. Powstaje w wyniku reakcji wody z karbidem (węglik wapnia). Acetylen tworzy mieszaniny wybuchowe w szerokim zakresie stężeń, butle w kontakcie z ogniem mogą pękać i eksplodować. Wybuchowy także bez powietrza. W wysokich stężeniach może spowodować uduszenie się na skutek wypierania tlenu z powietrza. W niskich stężeniach działa odurzająco. Objawy to zawroty i bóle głowy, mdłości oraz zakłócenia koordynacji ruchowej. Brak zauważalnych objawów duszenia się. Ważny surowiec w przemyśle organicznym – służy do produkcji kauczuku syntetycznego, tworzyw sztucznych i in. Używany do spawania i cięcia metali za pomocą palników acetylenowo–tlenowych. Dostarczany jest w butlach lub wytwarzany w wytwornicach acetylenowych. Według Karty charakterystyki substancji chemicznej.
Zobacz także
PRĄD RAŻENIOWY
– prąd przepływający przez ciało człowieka lub zwierzęcia, który może powodować skutki patofizjologiczne.
WARTOŚCIOWANIE RYZYKA
– formułowanie sądu o ryzyku, określanie wartości ryzyka według przyjętych kryteriów. Według Nowoczesne metody zarządzania bezpieczeństwem. Ocena ryzyka w aspekcie zarządzania bezpieczeństwem. Materiały szkoleniowe Ośrodka Szkolenia Państwowej inspekcji Pracy. Wrocław 2000 r. Polska Norma PN-N-18002 Systemy zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy. Ogólne wytyczne do oceny ryzyka zawodowego – etap ten określa jako wyznaczanie dopuszczalności ryzyka.
AUTORYZACJA
– zakwalifikowanie przez ministra lub kierownika urzędu centralnego, właściwego ze względu na przedmiot oceny zgodności, zgłaszającej się jednostki lub laboratorium do procesu notyfikacji. Według ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. o systemie oceny zgodności. (tekst jedn. Dz. U. z 2004 r. Nr 204, poz. 2087 z późn. zm.).