Odnawialne źródła energii to alternatywna i tańsza możliwość pozyskiwania energii elektrycznej. Zainteresowanie tym rodzajem energetyki od kilku lat dynamicznie rośnie. Dlatego też większą uwagę należy zwrócić na zagadnienia związane z zapewnieniem bezpieczeństwa pracownikom nadzorującym, eksploatującym i konserwującym wymienione instalacje.
Przy użytkowaniu urządzeń do pozyskiwanie energii słonecznej można wyróżnić kilka głównych rodzajów prac:
- obsługa bieżąca i monitorowanie instalacji,
- przeglądy i konserwacje wyposażenia elektrycznego oraz zespołów i części mechanicznych,
- remonty i naprawy instalacji słonecznej,
- prace porządkowe,
- nadzorowanie i ochrona obiektów instalacji i całego terenu.
Jakie zagrożenia wiążą się z wykonywaniem pracy przy kolektorach słonecznych lub instalacjach fotowoltaicznych?
Podczas bieżącej obsługi i monitorowania instalacji potencjalnymi zagrożeniami są:
- porażenie prądem elektrycznym,
- łuk elektryczny,
- pożar.
Może także pojawić się narażenie pracowników na pola elektromagnetyczne o poziomach istotnych z punktu widzenia przepisów bhp. Zagrożeniem dla osób pracujących są także zmienne warunki środowiskowe na otwartym terenie.
Podczas przeglądów i konserwacji mogą wystąpić zagrożenia elektryczne oraz narażenie na pola elektromagnetyczne. W przypadku instalacji dachowych dochodzą także zagrożenia związane z upadkiem z wysokości. Zagrożeniem dla konserwatorów mogą być także zmienne warunki środowiskowe na otwartym terenie.
W przypadku remontów i napraw wykonywane są różnorodne prace, w tym spawanie i lutowanie, podczas których, oprócz zagrożeń elektrycznych, elektromagnetycznych oraz środowiskowych, występują również mechaniczne (uderzeniem, zgnieceniem, skaleczeniem, upadkiem z wysokości), a także zagrożenie poparzeniem.
Zagrożeniem podczas prac porządkowych są warunki atmosferyczne oraz czynniki biologiczne, np. borelioza po ugryzieniu przez kleszcze, poparzenie barszczem Sosnowskiego itp.
Głównym zagrożeniem w przypadku prac nadzorczych i ochronnych może być agresja ze strony ludzi i zwierząt. Pracownicy są narażeni również na czynniki biologiczne (np. choroby przenoszone przez dzikie zwierzęta [wścieklizna], poparzenie barszczem Sosnowskiego itp.) oraz zmienne warunki atmosferyczne.
BHP przede wszystkim
Przy tego typu pracach ważne jest, by stworzyć i wdrożyć standardy bhp, które uwzględniają specyfikę opisywanych elektrowni i kwalifikacje pracowników. Umożliwi to wyeliminować zagrożenia lub zmniejszyć poziom ryzyka zawodowego do minimalnego (akceptowalnego) poziomu.
Źródło: ciop.pl
Zapraszamy do odwiedzenia: Facebook | LinkedIn | YouTube | Twitter | Google | Magazyn SEKA