Niebieski poniedziałek, bo tak by można dosłownie przetłumaczyć znaczenie „blue monday” w tym roku przypada właśnie dzisiaj – 18 stycznia. I choć nie ma to żadnych naukowych dowodów, dzień ten jest określany mianem najbardziej depresyjnego dnia w roku. Jak go przeżyć, by nie zwariować?
Termin Blue Monday opracował brytyjski psycholog Cliff Arnall pracownik Cardiff University. Za pomocą wzoru matematycznego wyznaczył datę najgorszego dnia w całym roku. Wziął pod uwagę czynniki zarówno meteorologiczne, jak i psychiczne czy ekonomiczne. Inni naukowcy nie potwierdzili tej tezy, mimo to, już od 2004 r. najbardziej depresyjny poniedziałek jest przypominany i opisywany.
Sposoby na Blue Monday
Można wierzyć lub nie, ale poniedziałkowa chandra dopada nas co tydzień. Tym bardziej w tym roku, kiedy mamy wirusa, pandemię, kwarantannę, pracę i naukę zdalną, zmęczenie, zniecierpliwienie, brak czasu, brak słońca, brak miejsca, nadmiar hałasu i Internetu.
Zawsze jednak pozytywne nastawienie do otaczającego świata, a także dbanie o siebie i swoje bezpieczeństwo, kolokwialnie mówiąc – nie zaszkodzi.
Przede wszystkim zadbaj o swój spokój
Praca, już od ponad roku świadczona zdalnie, jednych cieszy, innych dołuje. Zamknięci w swoich mieszkaniach, w jednym pokoju lub pomieszczeniu często doprowadzamy się do wyczerpania psychicznego.
Uspokójmy się. Wyciszmy. Wyjdźmy do innego pomieszczenia, policzmy do 100, zróbmy herbatę. Pomyślmy o nagrodzie, którą sobie zaserwujemy w ramach dzisiejszego dnia. Złość jest złym doradcą. Stres szkodzi zdrowiu.
Więcej światła
Zimą najbardziej nam doskwiera brak słońca. Zadbajmy, by przynajmniej dzisiaj w pomieszczeniu, w którym pracujemy było jak najwięcej światła. Zapalmy dodatkową lampkę, usiądźmy bliżej okna.
Aktywność fizyczna
Nic tak nie wpływa na nastrój jak aktywność fizyczna. Niejednokrotnie pisaliśmy o tym, że długotrwałe siedzenie w jednej pozycji źle wpływa na nasz organizm. Pamiętajmy więc, by co 20-30 minut robić aktywne przerwy.
W tym czasie należy wstać z krzesła, odejść od biurka, o ile to możliwe zrobić kilka przysiadów lub innych rozciągających ćwiczeń. Przejść się po mieszkaniu lub korytarzu. Jeżeli pracujemy w domu takie ćwiczenia możemy zrobić wspólnie z innymi domownikami. Oprócz korzyści zdrowotnej, będzie to jeszcze korzyść społeczna.
Zapraszamy do odwiedzenia: Facebook | LinkedIn | YouTube | Twitter | Google | Magazyn SEKA