Od 20 marca 2020 r., czyli prawie rok, trwa w Polsce stan epidemii. Od tego czasu większość przedsiębiorców przeniosła pracę na tzw. home office. Parę letnich miesięcy złagodzenia restrykcji związanych z pandemią nie zmieniło tego stanu. Czy po ustaniu epidemii, pracownicy wrócą do pracy w biurach, czy jednak praca zdalna zostanie już na zawsze?
W okresie pandemii nastąpił szybki i globalny skok rozwoju narzędzi cyfrowych ułatwiających zarówno pracę jak i naukę w sposób zdalny. Jeszcze kilka lat temu, nasza obecna codzienność jawiła się jak opowieść fantasy. Dzisiaj komunikacja online, zarządzanie pracą oraz nauczanie młodzieży przez różnego rodzaju platformy inernetowe jest normą.
Jak podaje portal eNewsroom.pl eksperci widzą wiele możliwych konsekwencji tej zmiany – zarówno dobrych, jak i złych.
Do tych dobrych można zaliczyć sytuację, że starsze pokolenie zmuszone do korzystania z nowych technologii nadgoni młodsze i być może dzięki temu lepiej zrozumie ich świat i będzie w stanie zminimalizować niepożądane konsekwencje życia w przestrzeni online.
Jednak mimo to nie będą oni chętni pozostać na stałe na home office. Gdy tylko pandemia zostanie zniesiona – nastąpi bunt pracowników, którzy będą chcieli wrócić do swoich biur.
Profesor Krzysztof Obłój, ekonomista powiedział serwisowi eNewsroom, że pracownicy będą zmuszani do życia na pewnej kroplówce nowych umiejętności technicznych. Uważa on jednak, że nastąpi bunt pracowników postcovidowych przeciwko pracy w domu. Podaje przy tym przykład nauczania studentów.
– Wykładam z własnego laptopa, z własnego oprzyrządowania, które kosztuje dosyć dużo. Siedzę we własnym pokoju, przy własnym biurku, na własnym krześle. Nikt za to nie zapłacił, moja uczelnia nie poniosła żadnych kosztów. Zużywam swój prąd i swoją wodę, żeby obsługiwać studentów mojej uczelni. A jak ja pójdę do kuchni i się przewrócę po drodze – to czy ja jestem ubezpieczony, czy nie? – wylicza profesor i dodaje. – To nie potrwa długo. Jak skończy się pandemia, wszyscy pracownicy wrócą do pracy i powiedzą, że się nie zgadzają na to, żeby pracować non stop online.
Według jego opinii praca zdalna może stać się standardem, ale tylko na żądanie pracownika. Ponieważ w innym przypadku wymagałoby to zmiany regulacji w Kodeksie pracy. Profesor uważa, że pracownicy nie są na to przygotowani i po pandemii z największą przyjemnością wrócą do biur.
Źródło: enewsroom.pl
Zapytaj o współpracę w zakresie kompleksowego zapewnienia bezpieczeństwa; audytu, szkolenia i nadzoru, skontaktuj się z Michałem Sekundą Dyrektorem handlowym SEKA S.A. tel. 22 517 88 66 e-mail: michal.sekunda@seka.pl<br />
NAJBLIŻSZE SZKOLENIA ZDALNE
Zapraszamy do odwiedzenia: Facebook | LinkedIn | YouTube | Twitter | Google | Magazyn SEKA