7 zasad dbania o oczy podczas pracy przy monitorze

aktulanosci_praca_przy_monitorze

Długotrwała praca przed monitorem niekorzystnie wpływa na wzrok. Zmęczenie oczu to tylko objaw, który może prowadzić do zespołu suchego oka, przedwczesnej starowzroczności albo obniżenia czucia kontrastu. Dlatego tak ważne jest dbanie m.in. o przerwy i odpowiednie ustawienie ekranu.

Pogorszenie ostrości wzroku, podrażnienia i ból oczu, a także uczucie suchości, przekrwienie spojówek czy uczucie „piasku” pod powiekami to jedne z niepokojących objawów. Jest to też wyraźny sygnał, że należy odpowiednio zatroszczyć się o swoje oczy.

Co należy zrobić?

  1. Regularne, zgodnie z prawem (Dz. U. 1998 nr 148 poz. 973), przerwy od pracy – 5 min. co 1 godz. Podczas ich trwania nie korzystaj ze smartfona ani innych urządzeń ekranowych.
  2. Ekran monitora powinien znajdować się w odległości 40-75 cm od twarzy, tak aby jego środek był 10-20 stopni poniżej poziomu oczu (takie ustawienie zmniejsza wielkość szpary powiekowej i redukuje parowanie filmu łzowego).
  3. Pracuj przy naturalnym świetle, a jeśli nie masz takiej możliwości – włącz sztuczne. Pamiętaj tylko, by nie było skierowane bezpośrednio na ekran.
  4. Zrezygnuj z klimatyzacji, stosuj sztuczne łzy i pij dużo płynów.
  5. Zapewnij odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu (ok. 20-22 stopni), czystość (brak kurzu) i poziom nawilżenia powietrza (powyżej 40%).
  6. Korzystaj z monitorów o odpowiednio dużej przekątnej, minimum 14 cali. Poprawnie skonfiguruj ustawienia, takie jak jasność, kontrast, wielkość czcionki, które pozwolą na swobodne czytanie.
  7. Stosuj adekwatną do wady wzroku korekcję okularową z ochronną powłoką antyrefleksyjną.

Ćwiczenia dla oczu

Dobrym sposobem na spędzenie przynajmniej jednej przerwy od pracy przy monitorze są ćwiczenia dla oczu.

  1. Zasada 20-20-20. Polega ona na tym, że co 20 minut odrywasz wzrok od monitora i patrzysz na punkt znajdujący się z dala od Ciebie minimum 6 metrów (20 stóp) (najlepiej przez okno) przez 20 sekund.
  2. Rysowanie „ósemek”. Spójrz na ścianę oddaloną o minimum 2 metry od Cienie i rysuj oczami „ósemki”.
  3. Zamknij oczy i przykryj je dłońmi tak, żeby nie docierało do nich światło i trwaj tak przez chwilę

Źródło: Koalicja Bezpieczni w Pracy

edukacja bhp


Zobacz też:
bhp i ppoz seka sa 100x40szkolenia zawodowe seka sa 100x40prawo pracy i ubezpieczen spolecznych seka sa 100x40kursy komputerowe seka sa 100x40pierwsza pomoc seka sa 100x40ochrona srodowiska seka sa 100x40rekrutacje i zatrudnienie seka sa 100x40szkolenia miekkie seka sa 100x40
kursy metodyczne seka sa 100x40srodki ochrony roslin seka sa 100x40rachunkowosc i finanse seka sa 100x40prawo zamowien publicznych seka sa 100x40

 

Zapraszamy do odwiedzenia: Facebook | LinkedIn | YouTube | Twitter | Google | Magazyn SEKA

Pobierz najnowsze wydanie magazynu SEKA
Zobacz także
Wyszukiwarka szkoleń
Znajdź szkolenie

Nadchodzące szkolenia

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.