5 zasad bezpiecznego używania klimatyzacji samochodowej

AKtualnosc_SEKA_SA_5_zasad_bezpiecznego_uzywania_klimatyzacji_samochodowej

Kierowcy, handlowcy czy inni pracownicy, którzy większość swojego czasu spędzają w drodze, doskonale wiedzą, jak letnie upały dają się we znaki w aucie. Wnętrze samochodu zaparkowanego w pełnym słońcu może nagrzać się nawet do 60 stopni Celsjusza. Dobrze, że jest klimatyzacja!

Jak bezpiecznie używać klimatyzacji w aucie?  Poznaj 5 zasad!

  1. Zanim wsiądziesz do auta – otwórz okna, szyberdach, drzwi – przewietrz wnętrze. Ta czynność sprawi, że z samochodu wydobędzie się gorące powietrze, a klimatyzacja szybciej sobie poradzi z ochłodzeniem kabiny.
  2. Skieruj strumień powietrza na szybę. Odpowiednio ustaw nawiewy wlotu powietrza – nie kieruj chłodnego powietrza bezpośrednio na twarz, szyję czy stopy. Zbyt duża różnica temperatur może wpłynąć na stan zdrowia i spowodować przeziębienie, zapalenie mięśni czy stawów.
  3. Dobierz optymalną temperaturę. Pamiętaj, że różnica temperatur pomiędzy wnętrzem samochodu a powietrzem zewnętrznym nie powinna przekraczać 10°C.
  4. Podczas używania klimatyzacji zasuń szyby w samochodzie. Otwarte okna spowodują, że klimatyzacja nie spełni swojego zadania, ponieważ zimne powietrze będzie się ulatniać.
  5. Systematycznie serwisuj (co najmniej raz w roku) samochodową instalację klimatyzacyjną, a także regularnie wymieniaj filtr kabinowy, czyść i dezynfekuj kanały dystrybucji powietrza do wnętrza kabiny, parowniki, wloty powietrza umieszczone na zewnątrz pojazdu oraz kontroluj drożność kanału odprowadzającego skropliny z parownika instalacji klimatyzacyjnej.

Grzyby i bakterie w klimatyzacji samochodowej

Powierzchnie zanieczyszczone cząstkami pyłu oraz zwiększona wilgotność powodowana przez przewody klimatyzacyjne o małej średnicy, filtry powietrza, chłodnice powietrza itp. stwarzają sprzyjające warunki do rozwoju bakterii i grzybów. Dlatego im dłużej klimatyzacja w samochodzie jest eksploatowana, tym większa jest możliwość rozwoju patogennych drobnoustrojów.

Źródło: CIOP-PIB

edukacja bhp


Zobacz też:
bhp i ppoz seka sa 100x40szkolenia zawodowe seka sa 100x40prawo pracy i ubezpieczen spolecznych seka sa 100x40kursy komputerowe seka sa 100x40pierwsza pomoc seka sa 100x40ochrona srodowiska seka sa 100x40rekrutacje i zatrudnienie seka sa 100x40szkolenia miekkie seka sa 100x40
kursy metodyczne seka sa 100x40srodki ochrony roslin seka sa 100x40rachunkowosc i finanse seka sa 100x40prawo zamowien publicznych seka sa 100x40

 

Zapraszamy do odwiedzenia: Facebook | LinkedIn | YouTube | Twitter | Google | Magazyn SEKA

Pobierz najnowsze wydanie magazynu SEKA
Zobacz także
Wyszukiwarka szkoleń
Znajdź szkolenie

Nadchodzące szkolenia

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.