Już od 3 lipca br. będzie obowiązywał zakaz wprowadzania do obrotu niektórych wyrobów z tworzyw sztucznych. Wynika to z zapisów dyrektywy SUP, której celem jest zmniejszenie wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko.
Z ostatniego badania Światowego Forum Ekonomicznego wynika, że każdego roku do oceanów przedostaje się około 8 milionów ton plastikowych odpadów. Inne źródła szacują, że wartość ta wynosi od 10 do 20 milionów ton! Jest to tak ogromna liczba, że po trafieniu do oceanu tworzy duże łaty, które rosną z każdym rokiem. Łatę śmieci na Oceanie Spokojnym nazwano nawet ósmym kontynentem.
Pomiar zaśmiecania plaż w Unii Europejskiej pokazał, iż tworzywa sztuczne stanowią około 80-85 proc. odpadów w środowisku morskim. Z tego 50 proc. stanowią artykuły jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych
Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/904, tzw. dyrektywa SUP wprowadza ograniczenia, których rezultatem jest zakaz wprowadzania do obrotu produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych.
Art. 1 ww. dyrektywy stanowi, że „celami są zapobieganie wpływowi niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko, w szczególności na środowisko wodne, i na zdrowie człowieka oraz zmniejszanie tego wpływu oraz zachęcanie do przechodzenia na gospodarkę o obiegu zamkniętym z innowacyjnymi i zrównoważonymi modelami biznesowymi, produktami i materiałami, co przyczyni się także do efektywnego funkcjonowania rynku wewnętrznego”.
A więc zgodnie z zapisami dyrektywy już od 3 lipca br. wejdzie zakaz sprzedaży m.in.: patyczków higienicznych, sztućców (widelce, noże, łyżki, pałeczki), talerzy, słomek, mieszadełek do napojów, patyczków mocowanych do balonów, a także wykonanych z polistyrenu ekspandowanego (styropianu) kubków i pojemników na napoje oraz na żywność, z których żywność jest spożywana bezpośrednio bez dalszej obróbki.
Źródło: teraz-srodowisko.pl
Zapraszamy do odwiedzenia: Facebook | LinkedIn | YouTube | Twitter | Google | Magazyn SEKA